2775
število različnih goljufij, ki so jih v 2020 obravnavali v nacionalnem odzivnem centru za kibernetsko varnost SI-CERT
Za njimi pogosto stojijo spletni goljufi, ki s prevaro pridobijo tvoje podatke, jih prestrežejo ali pa vdrejo v sistem banke ali trgovca. V času pandemije je število spletnih nakupov strmo poskočilo, kar je bila voda na mlin goljufov.
Da bodo tvoji prihodnji spletni nakupi karseda varni, uporabljaj mobilno denarnico mBills in kartico mBills Mastercard, ki ti omogočata, da:
število različnih goljufij, ki so jih v 2020 obravnavali v nacionalnem odzivnem centru za kibernetsko varnost SI-CERT
povprečna vrednost ukradenega denarja pri spletnih goljufijah v 2020
povprečna vrednost ukradenega denarja pri spletnih goljufijah povezanih s kriptovalutami v 2020
V nacionalnem odzivnem centru za kibernetsko varnost SI-CERT so v 2020 obravnavali 2775* primerov različnih spletnih goljufij, z lažnimi spletnimi trgovinami pa so goljufi posamezniku povprečno ukradli 1.400 €*. To je več koliko znaša povprečna slovenska plača! Pri goljufijah, povezanih s kriptovalutami, je ta znesek naravnost vrtoglav, saj znaša več kot povprečni Slovenec zasluži v enem letu – posameznik je pri goljufijah s kriptovalutami povprečno izgubil kar 20.000 €!
Ker številko spletnih zlorab vsako leto raste, je še toliko bolj pomembno, da po spletu klikaš pametno in raje narediš kakšen klik manj kot več. Ne nasedaj torej ponudbam, kot so hitri zaslužki, ugodni krediti, brezplačne vinjete, mamljive nagrade in sumljivo poceni izdelki.
* Vir: Poročilo o kibernetski varnosti za leto 2020 (SI-CERT).