07/01/2022
Novo leto ali z drugimi besedami čas novih začetkov. Je bila tudi ena izmed tvojih zaobljub, da boš v tem letu prihranil več denarja ali pa imel boljši nadzor nad svojo potrošnjo? Če je tvoj odgovor DA, si na pravem naslovu. V tem blogu boš našel nasvete, kako si postaviti in osvojiti finančne cilje ter 3 konkretne primere prav teh. In še najpomembnejše vprašanje: Kdaj začeti? Kot vedno je odgovor ZDAJ!
Preden pa se ozreš v 2022, naredi hiter pregled svoje porabe v prejšnjem letu. Tako boš ugotovil kaj ti gre dobro od rok in kje je še prostor za izboljšavo. Tudi če si v lanskem letu nisi beležil porabe, ne skrbi. Pametna denarnica jo je namesto tebe v Analitiki transakcij.
Kako do Analitike transakcij v pametni denarnici in kaj ta prikazuje?
Kako si postaviti finančne cilje?
Kako osvojiti finančne cilje?
Postavi proračun in živi v skladu z njim.
Večina strokonjakov se strinja, da si je pametno postaviti proračun. Zakaj? Odgovor se skriva v naslednjem pregovoru: »Ne moreš vedeti kam greš, dokler ne veš, kje si zdaj.« Kar pomeni, da jasno opredeli višino svojih prihodkov in stroškov. Hkrati boš spoznal svoje finančne omejitve. Postaviš si lahko tedenski, mesečni in celo letni proračun.
Ustvari varčevalni račun za nujne primere.
Gre za sklad v katerem hraniš denar za izredne oz. nenačrtovane situacije, kot je na primer okvara tvojega avtomobila. Kot osnovo je vanj smiselno dodati med 500 in 1000 €. Nato pa mesečno vanj nakaži isti znesek, npr. 50 €. Ustvariš si lahko tudi druge sklade, kot na primer žepek za potovanja/doživetja ali pokojninski sklad. Še vedno pa naj bo račun za nujne primere tvoja prioriteta. Saj veš, da si lahko varčevalni račun ustvariš tudi v mBills Šparovčku, kajne?
Začni investirati.
Še zmeraj ne veš zakaj je toliko govora o investiranju? Investicija je za tvoj denar to, kar je vadba za tvoje telo – oboje zagotavlja kondicijo, disciplino in vzdržljivost na dolgi rok. Invsetiranje pravzaprav pomeni, da določen znesek denarja nameniš, da se ti ta na dolgi rok poveča. Obstajajo številni miti o njem, ti pa so v večini le posledica malomarnega znanja. To da za začetek investiranje potrebuješ poln bančni račun sploh ni res. Kar potrebuješ je le nekaj znanja. Tematika je sicer res bolj obsežna, a z malo truda se jo lahko nauči vsakdo.
Tvoja edina pametna denarnica.